Sbírka vodních mokřadních rostlin v Třeboni

Již několik let Úsek ekologie rostlin Botanický ústav AV ČR Třeboň umožňuje zájemcům navštívit Sbírku vodních a mokřadních rostlin.
Sbírka vodních a mokřadních rostlin Botanického ústavu AV ČR v Třeboni byla založena v roce 1976 jako prostředek ke studiu ohrožených vzácných druhů. Sbírka obsahuje asi 400 druhů pěstovaných makrocyt. Většina rostlin pochází z ČR, případně střední Evropy, jen necelých 10% druhů je z jiných oblastí světa.

Sbírka obsahuje kvetoucí a výtrusné rostliny i řasy parožnatky. Jsou v ní zastoupeny všechny ekologické formy vodních a mokřadních rostlin: druhy ponořené, volně plovoucí i vynořené, vytrvalé i jednoleté. Najdeme zde rostliny rašelinišť, slatinišť, rákosin a ostřicových porostů, dále rostliny obnažených rybničních den, vlhkých písčitých substrátů, vodních toků a nádrží. Pěstovány jsou také všechny masožravé rostliny rostoucí v ČR. Doplňkem je sbírka 65 druhů tropických masožravých rostlin umístěna ve vytápěném skleníku.
 

Návštěva jistě stojí za to, podle odborníků je tato sbírka nejlepší a nejúplnější v Evropě a patří mezi největší na světě. Sbírka jistě má co říct nejen specialistům a studentům, ale i laikům. Je přístupná zdarma. Veřejnost má možnost navštívit sbírku ve skupinách po telefonické domluvě. Všechny druhy rostlin jsou označeny jmenovkami, proto si lze sbírku prohlédnout i individuálně, bez odborného výkladu. Průvodce si lze telefonicky nebo e-mailem objednat.

Kontakt:
Botanický ústav AV ČR
Úsek ekologie rostlin
Dukelská 135
379 82 Třeboň
Tel.: +420 384 721 156

V Třeboni si můžete prohlédnout ještě další muzea:

Akvarium Krčínův dům

V blízkosti zámku Třeboň je otevřena zajímavá stálá expozice nazvaná Akvárium Krčínův dům.

 
 

Dům přírody Třeboňska

Expozice se nachází v prostorách Státního zámku Třeboň. Vchod nelze přehlédnout díky důmyslně umístěnému vodopádu, který je tvořen původními, 200 let starými výpustními troubami.

 
 

Muzeum v Třeboni

V muzeu si můžete prohlédnout historické fotografie, obrazy a předměty, které se dochovali v Třeboni. Muzeum se nachází přímo na hlavním náměstí v Třeboni, ve staré radnici.

 

Kontakty

PROŽIJTE POHODOBÝ POBYT V TŘEBONI

 

Věřím, že naše ubytování v Třeboni v soukromí přispěje k hezkým vzpomínkám na vaši dovolenou v Jižních Čechách.

 

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout