Rybník Rožmberk

Rožmberk – přezdívaný též české moře – je největším zachovalým rybníkem na území České republiky. Rybník má výměru 647 ha a leží 2 km severně od města Třeboně.

Na  březích Rožmberka  můžete obdivovat stoleté duby , které možná pamatují Jakuba Krčína z Jelčan a Sedlčan, který rybník  postavil v letech 1584 – 1590. Rovněž vybudoval umělý kanál zvaný Nová řeka převádějící povodňové vody z Lužnice do Nežárky s kapacitou 60m3/s.

Nedílnou součástí této rybníkářské památky je Rožmberská bašta. Je to patrová zděná stavba s dosud dochovanou renesanční sgrafitovou omítkou. Sloužila pro ubytování správce rybníka. Bašta je jedinou renesanční stavbou tohoto typu v České republice.

Rožmberk je raritou i díky své elektrárně. Přestože existuje po celém světě mnoho drobných elektráren, využívajících vodní energii, žádná není založena pod hrází umělého vodního díla, jehož primární funkcí je chov ryb.

Dalším zajímavým místem je výpust zvaná Samice, používaná v minulosti při výlovu rybníka. Ještě dodnes je pod hrází patrný obrys potrubí a zbytky kamenných schodů.

Kolem rybníka Rožmberk vede naučná cyklistická stezka Rožmberk, která na dvanácti informačních tabulích podává podrobné informace o rybníku a okolí. 

Pokud si chcete zarybařit na největším českém rybníce, pak máme pro Vás nabídku. V posledních letech je v nabídce rybaření ve vymezené části rybníka Rožmberk.

Rybník Rožmberk je přístupný jak pohodlně autem až na místo, tak i po turistických značkách, které vedou kolem celé vodní plochy. Nikdo jistě neodolá procházce po velmi dlouhé hrázi tohoto romantického i historického díla

Jak se loví Rožmberk?

Rybník Rožmberk se – stejně jako drtivá většina chovných rybníků na Třeboňsku – loví jednou za dva roky. Nabízíme foto- a video-ohlédnutí za výlovem 2010:

Již nyní si můžete zarezervovat ubytování v Třeboni u lázní Aurora, těšíme se na vás.

Kontakty

PROŽIJTE POHODOBÝ POBYT V TŘEBONI

 

Věřím, že naše ubytování v Třeboni v soukromí přispěje k hezkým vzpomínkám na vaši dovolenou v Jižních Čechách.

 

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout