Akce v TřeboniOkolí TřeboněInformace o TřeboniLázně v Třeboni

Máje - tradice lásky

Májka se stavěla den přes svátkem apoštolů Filipa a Jakuba tzn. 30. dubna. Dnes je jejich svátek posunutý, přesto se stále noci z posledního dubna na 1. máje říká Filipojakubská noc.   

Májku podle tradice měli stavět neženatí mládenci a její vršek zdobit nevdané dívky. To už za mě neplatilo a stavění se účastnili všichni, komu se chtělo. Naopak bylo žádoucí, aby alespoň ten kdo organizoval samotné vztyčení máje byl dostatečně zkušený, protože to byla nebezpečná operace.

Májky se stavěly v centru obce, na fotbalovém hřišti, u restaurací a podobně. Někdy měla jednu společnou májku vesnice, někdy každá její část - třeba Horní konec měl jednu a Dolní konec druhou.

 

Pro výrobu májky se používaly smrky. Bylo důležité vybrat pěkný strom, rovný, dostatečně vysoký, protože čím vyšší májka, tím větší chlouba jejích stavitelů. Zároveň strom musel být přiměřeně velký k silám a počtu stavitelů, moc těžký strom by na místo stavby nedonesli a hlavně by jej nebyli schopni vztyčit.

 

Strom se kradl, ovšem nijak tajně. Pokud se nepokácel ozdobný strom přímo z něčí zahrady, pak majitelé obvykle neprotestovali. Kmen se na místě až po vršek zbavil větví a kůry. Vrch stromu se nechal pěkně zelený. Někdy, když se našel pěkný strom, ale jeho vršek byl škaredý nebo se při kácení zlomil, tak se k odkorněnému kmenu jednoduše připevnil nějaký pěkný vršek.

 

Na místě vztyčení se vykopala jáma. Vrchol májky se ozdobil pentlemi z barevného krepového papíru. Na vršek se také přivazoval nějaký předmět, třeba láhev s alkoholem, plyšová hračka apod.

 

Kmen se vztyčoval pomocí lan, žebříků a svázaných překřížených tyčí. Vztyčování musí někdo zkušený řídit, je nutné aby ten člověk měl respekt a všichni ho musí poslouchat.

 

Postavený kmen se zajistil kameny a do země zabitými dřevěnými kůly.

 

Májka se do rána hlídala. Někdy se pokoušeli jí lidé z vedlejších vesnic nebo stavitelé konkurenčních májek postavený strom porazit a ukrást vršek. To pak byla velká ostuda a bylo nutné vršek vykoupit zpět. Výkupné bývalo vysoké. Pokud se vršek nevyplatil, pak se nemohla uskutečnit tancovačka, která se pořádala k příležitosti kácení máje.

 

Stavitelé si na zkrácení dlouhého času koupili třeba sud piva a do rána se bavili, nesměli to však s alkoholem přehnat, protože jinak by májku nemuseli uhlídat.

 

Na Moravě se májka hlídala každou noc celý měsíc u nás vždy jen tu jednu noc. V tu noc se kromě hlídání májek také zapalují ohně proti čarodějnicím, které podle pověstí právě na Filipojakubskou noc mívaly svoje slety. Někde zapalují velké vatry na vrcholcích hor (aby tam čarodějnice nemohly přistát) a to pak je pěkná podívaná. U nás se ale ohně zapalují spíš na Svatojánskou noc (noc před svátkem Svatého Jana), kdy se přes ně taky tradičně skáče. Někde je zvykem, že chlapci staví malé májky před domy děvčat které se jim líbí.

Informace o ubytování

Vybavení pokojů, virtuální prohlídka, stravování

více

Fotogalerie

Fotogalerie ubytování Třeboň v soukromí Lenka Henyšová

více

Rezervace ubytování >>

- prostřednictvím formuláře
- telefonicky: 607 205 868
- mailem: lenka.henysova@seznam.cz

více

Ceník

Ceny ubytování pro rok 2022. Cena zahrnuje....

více

Kontakt ubytování

Lenka Henyšová
Tel.: 607 205 868
Šustova 898, Třeboň

více

Dovolená 2022 Třeboň

Již nyní si u nás můžete zarezervovat svoji letní dovolenou v roce 2022.

více

Třeboň 15.2. 2022

Třeboň 15.2. 2022

Vydejte se na symbolickou cestu kolem Světa.

více

Kulturní akce Třeboň 2022

Vyberte si akci a zarezervujte si ubytování v Třeboni včas.

více

Koupání na Třeboňsku

Jen 800 m od ubytování najdete pískovou pláž rybníka Svět

více

Akce pro cyklisty

Vyberte si cyklistickou akci a přijeďte do Třeboně.

více

Ubytování pro rodiny s dětmi

Pro rodiny s dětmi jsme připravili......

více

Aktivity pro děti

Třeboň nabízí velké množství zábavy pro rodiny s dětmi

více

Leden v Třeboni 2022

Víkend v Třeboni si užijete i v lednu naplno

více

Únor 2022 v Třeboni

Zimní dovolená v Třeboni je plná zážitků a zábavy

více

Zima 2022 v Třeboni

Zimní dovolená pro rodiny s dětmi, páry i přátele v Třeboni

více
Ubytování Třeboň - ubytování v Třeboni v soukromí
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím