Zdenek Seydl

Všestranný výtvarník, výrazná tvůrčí osobnost  - malíř, grafik, typograf, ilustrátor, textilní návrhář, kostýmní a jevištní výtvarník, filmový architekt a výtvarník. Narodil se 29. 4. 1916 v Třeboni, zemřel 17. 6. 1978 v Praze
Zdroj: http://www.citarny.cz/index.php/autori/ilustratori-cesko-databaze/2643-seydl-zdenk

Jako dítě přišel velmi záhy o rodiče, a vyrůstal tak v rodině sochaře Karla Pokorného. Vyučil se sazečem, kurs kreslení a malování absolvoval u Jana Konůpka na Státní grafické škole, studoval u Františka Kysely na Uměleckoprůmyslové škole v Praze.

Jeho tvorbu charakterizuje velká svoboda projevu, pracoval jako samostatný výtvarník, ale působil také jako výtvarný redaktor v Československém spisovateli. Byl však také např. čtyři roky lakýrníkem, to když Seydlův svobodný názor opět vadil. Jeho spolupráce s divadlem nabyla trvalejšího charakteru v 50. letech. V Divadle E. F. Buriana vytvořil kostýmy pro inscenaci Vojny E. F .Buriana již v roce 1955 a celou výpravu pro Operu z pouti v roce 1956. Od roku 1957 začala jeho tvorba pro Národní divadlo, i když spolupracoval i s jinými divadly (Divadlo Na Vinohradech, Semafor). Za soubor kostýmů ke Stravinského baletu Petruška získal na pražském quadriennale 1967 stříbrnou medaili. Filmografie je především četná v animovaných dílech, ale jsou v ní rovněž filmy hrané. Vystavoval doma i v zahraničí.

Výrazná osobnost českého výtvarného umění. Jeho obálky a grafické úpravy např. Hrabalových titulů patří mezi skvosty české typografie. Volná tvorba je částečně v Národní galerii, ilustrační v Havlíčkově Brodu.

 

Kontakty

PROŽIJTE POHODOBÝ POBYT V TŘEBONI

 

Věřím, že naše ubytování v Třeboni v soukromí přispěje k hezkým vzpomínkám na vaši dovolenou v Jižních Čechách.

 

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout