Zláta stoka na Třeboňsku

Zlatá stoka je vodní kanál v Třeboňské pánvi, který napájí a spojuje rybníky na Třeboňsku. Její délka je mezi 45 až 50 km.

Tento "vodní kanál" je velice důležitý pro zásobování rybníků novou vodou, pomáhá ji okysličovat a odvádí přebytečnou vodu během výlovů. Rybáři říkají, že zlatá stoka zachránila Třeboňsko při povodních v roce 2002. Díky ní odešla přebytečná voda pryč z Třeboňska a udlečila rybníkům.

Historie Zlaté stoky na Třeboňsku

  • Vodní kanál byl vystaven dle plánu Štěpánka Netolického z roku 1506.
  • Samotná realizace stavby začala o dva roky později v roce 1508 a dle většiny zdrojů byla dokončena v roce 1518. Původním důvodem pro výstavbu Zlaté stoky byl plánovaný rybník Káňov, který bylo potřeba napájet a odvodňovat vodou. Systém Zlaté stoky navazoval na předchozí kratší kanál nazývaný Strúha, který byl během husitských válek poničen.

Zlatá stoka v současnosti stále plní svůj původní účel, přivádět a odvádět vodu do soustavy rybníků. Vyjma toho je cílem pěší turistiky, cyklovýletů. Pro vodní plavbu je nesjízdná. V okolí kanálu se nachází množství chráněných oblastí, ve kterých se vyskytuje různorodá fauna a flóra. Po devastaci vodního toku odpadními vodami v období socialismu se kvalita vody opět zlepšuje.

zdroj: www.wikipedia.org

Rezervujte si ubytování v Třeboni právě teď:  rezervace

Kontakty

PROŽIJTE POHODOBÝ POBYT V TŘEBONI

 

Věřím, že naše ubytování v Třeboni v soukromí přispěje k hezkým vzpomínkám na vaši dovolenou v Jižních Čechách.

 

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout