Tereziino (Terčino) údolí - Nové Hrady

Tereziino, také se mu jinak říká Terčino údolí nebo Terezčino,  leží cca 1 km od Nových Hradů. Park je přísupný veřejnosti, a jeho krásami Vás provede 7 km dlouhá stezka. Protéká jím říčka Stropnice.

Najdete zde i restauraci s občerstvením, odpočinout si můžete v trávě nebo lavičkách. Celkem je na trase 12 zastávek, které Vás informují o historii, přírodě a okolí Terčina údolí.

Celková rozloha parku je okolo 138 ha. Dříve park sloužil šlechtě jako bažantnice, až ho majitelka Terezie Buquoiová změnila a předělala na přírodní krajinářský park zvaný „Vallancherie“. Vysazovala zde cizokrajné stromy a keře, chtěla z parku vybudovat tzv. anglický lesopark.

Uvnitř parku pak nechala ještě vybudovat soukromé lázně a lední dům, který nazvala Modrý dům. Dochovaná je pouze budova lázniček, Modrý dům byl zničen povodněmi a zachovaly se z něho jen zůstatky.

V roce 1817 byl vybudován umělý vodopád, což je asi největší aktrakce parku. Je napájený právě říčkou Stropnicí. Na konci parku najdete tvrz Cuknštejn, která se dochovala.

Před vstupem do parku můžete zaparkovat a vydat se po značené stezce. Terén je upravený a zládnouho ho i malé děti. Výlet do Terčina údolí je ideálním relaxačním zážitkem.

Naučná stezka je dlouhá přibližně 7 km, celkem je na trase 12 zastávek:

 1. Úvod
 2. Hamr
 3. Lázničky
 4. Modrý dům
 5. Vodopád
 6. Lesy
 7. Průhledy
 8. Tvrz Cuknštejn
 9. Romantické stavby
 10. Louky
 11. Dřeviny a byliny
 12. Švýcarský dům

Terčino údolí se nachází jen 30 km od ubytování Třeboň


Zvětšit mapu

Rezervujte si ubytování v Třeboni právě teď

Kontakty

PROŽIJTE POHODOBÝ POBYT V TŘEBONI

 

Věřím, že naše ubytování v Třeboni v soukromí přispěje k hezkým vzpomínkám na vaši dovolenou v Jižních Čechách.

 

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout