Akce v TřeboniOkolí TřeboněInformace o TřeboniLázně v Třeboni

Divadlo J. K. Tyla v Třeboni

V Třeboni na Masarykově náměstí stojí jistě za návštěvu empírové divadlo, jedno z nejstarších měšťanských divadel v Čechách.

Divadlo bylo postaveno v roce 1832. Současný interiér divadla však pochází až z roku 1872 a dnes je klenotem divadelní architektury. Součástí výzdoby je i umělecky cenná opona z roku 1872.

Z historie divadla

Třeboňské divadlo bylo vybudováno v roce 1832 v prostorách někdejší sladovny městského pivovaru. V hledišti je zavěšen dřevěný zlacený lustr z buquoyských skláren na Novohradsku. Malířská výzdoba stropu a stěny nad jevištěn jsou dílem píseckého malíře F. Skály, který roku 1872 vytvořil také malbu na hlavní oponě s alegorickým výjevem příchodu Apolla s bohyněmi Thalie a Melpomené a s družinou do města. Tato opona je jedna z nejstarších divadelních opon v Česku.

V nově postaveném divadle se představil loutkař Matěj Kopecký. V divadle svého času také vystoupila Ema Destinová, a prý i Antonín Dvořák.

Divadlo je pojmenováno na paměť dvou hostování J. K. Tyla a jeho divadelní kočovné společnosti v Třeboni (1852, 1856).

K oponě Františka Skály

Fofografie opony byla součástí velké putovní výstavy fotografií Malované opony, realizovaná Muzeem českého amatérského divadla 2007–2010.

„Oponu s námětem Múz vznášejících se nad Prahou, mytickým centrem národního obrození, pojal František Skála v podobě barokních apoteóz světců. Návaznost na barokní konvence dokládá i nezvyklé rozhrnutí opony k jedné straně bez ohledu na divadelní praxi roztahování opony ze středu do strany. K baroku odkazuje i vznášející se andělíček, který oponu roztahuje. Vzestup Múz na nebe je ovšem sekularizován: skupinu Múz zastupujících jednotlivé uměny nesou na nebe letící labutě, pro božskou emanaci zde místo není. Primitivní provedení opony převádí ambiciózní tematiku z kontextu vysoké kultury do roviny lidové.“Tomáš Vlček

„Skálova opona je patrně jednou z nejstarších měšťanských opon. Pod vznášejícími se alegorickými postavami ztělesňujícími Divadlo, Hudbu a Malbu se otevírá pohled na panoráma Prahy. Praha je zde patrně připomenuta jako příklad a vzor bohatého kulturního života.“Milan Kreuzzieger

Divadlo J. K. Tyla dnes

Divadlo je dodnes hojně využiváno. V devadesátých letech minulého století byl při částečné rekonstrukci vytvořen i bezbariérový vstup (výtah) a před několika lety byly při stavbě „sousedícího“ loutkového divadla upraveny vstupní prostory.

Divadlo dnes spravuje městské kulturní středisko, které zde pravidelněpořádá divadelní a koncertní představení a v sezóně zajišťuje prohlídky divadla s průvodcem. Své místo zde ma i místní ochotnické divadlo Kajetán.

Informace o ubytování

Vybavení pokojů, virtuální prohlídka, stravování

více

Fotogalerie

Fotogalerie ubytování Třeboň v soukromí Lenka Henyšová

více

Rezervace ubytování >>

- prostřednictvím formuláře
- telefonicky: 607 205 868
- mailem: lenka.henysova@seznam.cz

více

Ceník

Ceny ubytování pro rok 2022. Cena zahrnuje....

více

Kontakt ubytování

Lenka Henyšová
Tel.: 607 205 868
Šustova 898, Třeboň

více

Dovolená 2022 Třeboň

Již nyní si u nás můžete zarezervovat svoji letní dovolenou v roce 2022.

více

Třeboň 15.2. 2022

Třeboň 15.2. 2022

Vydejte se na symbolickou cestu kolem Světa.

více

Kulturní akce Třeboň 2022

Vyberte si akci a zarezervujte si ubytování v Třeboni včas.

více

Koupání na Třeboňsku

Jen 800 m od ubytování najdete pískovou pláž rybníka Svět

více

Akce pro cyklisty

Vyberte si cyklistickou akci a přijeďte do Třeboně.

více

Ubytování pro rodiny s dětmi

Pro rodiny s dětmi jsme připravili......

více

Aktivity pro děti

Třeboň nabízí velké množství zábavy pro rodiny s dětmi

více

Leden v Třeboni 2022

Víkend v Třeboni si užijete i v lednu naplno

více

Únor 2022 v Třeboni

Zimní dovolená v Třeboni je plná zážitků a zábavy

více

Zima 2022 v Třeboni

Zimní dovolená pro rodiny s dětmi, páry i přátele v Třeboni

více
Ubytování Třeboň - ubytování v Třeboni v soukromí
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím