Třeboňský lázeňský symfonický orchestr

Třeboňský symfonický orchestr – jak se dříve Třeboňský lázeňský symfonický orchestr (zkratka TLSO) jmenoval – byl založen v r. 1959 při zdejší hudební škole několika nadšenými hudebníky – učitely této školy. Orchestr – tehdy ještě pod názvem Komorní – poprvé zkoušel v sále LŠU dne 1. září 1959.

Koncertní činnost orchestru

První koncert se uskutečnil ještě téhož roku v aule Gymnázia v Třeboni. Další koncert byl pak v červenci 1960 na nádvoří třeboňského zámku. To již byl orchestr s několika dechovými nástroji. Řada dalších koncertů se pravidelně konala v zámeckém parku či na zámeckém nádvoří, za nepříznivého počasí pak v třeboňském divadle J. K. Tyla.

Orchestr od svého založení spolupracuje s významnými sólisty. S TSO vystoupili např. E. Haken, V. Žilka, italský klavírista E. Riboli, ruská klavíristka Dináry Suleymanová a další. Do Třeboně se za účelem koncert s TLSO vrací také klavíristka Kim Foerster ze Švýcarska.

Od r. 1994 orchestr přesídlil do lázní Aurora, kde mu byly poskytnuty velmi příznivé podmínky (notový archív, sklad nástrojů, možnost pravidelně zkoušet). Proto se také od roku 2002 přejmenoval z Třeboňského symfonického orchestru na Třeboňský lázeňský symfonický orchestr.

Osobnost orchestru Jaroslav Kohout

Dirigentem byl již od 1. koncertu jeden ze zakládajících učitelů a později dlouholetý ředitel třeboňské „hudebky“ Jaroslav Kohout, který vede tento orchestr dodnes. Kromě této náročné činnosti je Jaroslav Kohout již  řadu let varhaníkem a ředitelem kůru v Kostele Panny Marie Královny a sv. Jiljí v Třeboni.

Nyní má TLSO okolo padesáti členů a plně symfonické obsazení. Úzce také spolupracuje s Konzervatoří v Českých Budějovicích, kdy nejen že využívá žáků jako členů orchestru a tím jim umožňuje potřebnou hudební praxi, ale i zve nadané mladé muzikanty jako sólisty na své koncerty.

Orchestr pravidelně každý měsíc koncertuje v sále Lázní Aurora. V letních měsících bude Třeboňský lázeňský symfonický orchestr – jako každý rok – vystupovat pod širým nebem, a to na promenádních koncertech na třeboňském náměstí či v zámeckém parku.

Kontakty

PROŽIJTE POHODOBÝ POBYT V TŘEBONI

 

Věřím, že naše ubytování v Třeboni v soukromí přispěje k hezkým vzpomínkám na vaši dovolenou v Jižních Čechách.

 

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout