Expozice v památníku Jana Žižky z Trocnova

Expozice. vystihuje osobnost i vlastnosti slavného vojevůdce Jana Žižky z Trocnova a dobu husitství.

V prostorách původního poplužního dvora borovanského kláštera projdete třemi místnostmi. Klasické vitríny oživuje všudypřítomný husitský chorál, projekce filmů, dotykové obrazovky a spousta her a úkolů pro děti.

V první části se seznámíte s mládím budoucího jednookého hejtmana, který se podle pověsti narodil pod dubem v Trocnově, kde jeho matka nalezla úkryt před bouřkou. Je to epocha před jeho vstupem do velkých dějin. Můžete zde vidět předpokládaný model Žižkova dvorce. Detaily z jeho života přibližuje několik panelů. 

Druhá místnost je věnovaná Žižkovi válečníkovi, zde si prohlédnete zbraně a doplňky jezdců. Zaujme vás také model části domnělé Žižkovy lebky vytištěný 3D tiskárnou i cenný rukopis Ukřižování Krista z konce 14. století. Děti se určitě zastaví u rekonstrukce bitvy, kde jsou desítky malých figurek a vozová hradba.

Ve třetím sále poznáte, jak hejtmana vnímala moderní doba. Třeba i skrz několik vtipů, dobové knihy, vyobrazení na kachlích, jako loutku nebo hole zvané Žižkovky s kovovou rukojetí ve tvaru vojevůdcovy hlavy, které vznikly v 19. století s oživením husitského kultu.

Jednotlivé části výstavy propojují interaktivní prvky. Děti i dospělí si na dotykových obrazovkách například vyzkoušejí, jaké to je být historikem. Pokusí se přečíst dobové listiny, vyplní několik kvízů, poskládají puzzle Žižkova portrétu. Na jiné obrazovce zase mohou ovlivnit videozáznam hrané rekonstrukce, ve které lapkové přepadají kupce. Návštěvníci rozhodnou, zda zvítězí, a budou se radovat nad kořistí, nebo budou přemoženi.

Děti se mohou také obléct do oděvů z doby husitské a vydat se v nich Po stopách Jana Žižky a získat certifikát cestovatele. 

V provozu denně mimo pondělí od 1. 5. Do 30. 9. v době od 9,00 do 17,00 hodin. Průvodce je k dispozici. Občerstvení "U Žižkova dvorce".

Při cestě do Trocnova můžete navštívit:

Expozici najdete jen 19 km od našeho ubytování v Třeboni.

Kontakty

PROŽIJTE POHODOBÝ POBYT V TŘEBONI

 

Věřím, že naše ubytování v Třeboni v soukromí přispěje k hezkým vzpomínkám na vaši dovolenou v Jižních Čechách.

 

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout